Форум ЦСП

Форум для спілкування клієнтів, партнерів та співробітників херсонського ЦСП.
УВАГА: для того, щоб розміщувати повідомлення, необхідно "зайти"
На сайт ЦСП

Ви не зайшли.

#1 2008-10-25 08:00:49

Людмила
Administrator
Зареєстрований: 2006-04-11
Повідомлень: 972

соціальні послуги очима Мінпраці

ПРЕС-СЛУЖБА МІНІСТЕРСТВА  ПРАЦІ  ТА  СОЦІАЛЬНОЇ  ПОЛІТИКИ  УКРАЇНИ написав:

20.10.2008

Сергій Бичков: Подекуди для людей соціальний працівник – єдина надія

Соціальна робота – мистецтво налагоджувати зв’язки між людьми. А обов’язок соціальних працівників своєчасно подавати руку допомоги тим , хто її потребує. Так вважають люди, які працюють в цій сфері. Так оцінює їх щоденні зусилля суспільство. Звичайно, краще бути багатим і здоровим, та, на жаль, життєві обставини складаються по-різному. І тоді для одиноких та безпомічних соціальний працівник стає чи не єдиною надією. Куди й до кого звертатися? Кому, за яких умов і яку саме допомогу може надати держава? Про це – коментар заступника Міністра праці та соціальної політики України Сергія Бичкова.

Цивілізованість будь-якої держави визначається рівнем її піклування про дітей, людей похилого віку та інвалідів. В Україні для цього створено розвинуту мережу стаціонарних установ та територіальних центрів. Зокрема, у нас діють 320 будинків-інтернатів, серед яких 83 призначені для громадян похилого віку та інвалідів, 27 пансіонатів, 149 психоневрологічних інтернатів, 5 спеціальних будинків-інтернатів.
Останніми роками основною тенденцією розвитку стаціонарних закладів соціального обслуговування стало створення стаціонарних закладів нових типів. На сьогодні вже сформована мережа міні-будинків-інтернатів з невеликою чисельністю проживаючих (334 стаціонарних відділення при територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян), що дає змогу наблизити стаціонарні соціальні послуги до осіб похилого віку та інвалідів, які їх потребують, і не відлучати їх від звичних умов життя.
Альтернативною формою соціальному обслуговуванню в умовах будинків-інтернатів є надання послуг за місцем проживання через територіальні центри соціального обслуговування - спеціальні державні установ, що надають послуги пенсіонерам, інвалідам, одиноким непрацездатним громадянам та іншим соціально незахищеним громадянам вдома, в умовах стаціонарного, тимчасового та денного перебування.
    Такі установи (всього 744) діють у кожному районі, місті, районі міста. Їх працівники обслуговують майже півтора мільйона осіб, у тому числі близько 400 тисяч інвалідів різних категорій.
До Мінпраці часто надходять звернення від громадян з проханням роз’яснити, хто саме може бути прийнятий на обслуговування вдома територіальним центром і відділенням соціальної допомоги. Це - одинокі непрацездатні громадяни (в тому числі одинокі (бездітні) подружні пари) та інваліди 1 і 2 групи незалежно від віку, які частково або значно втратили здатність до самообслуговування і за висновками медичного закладу потребують соціального обслуговування та догляду в домашніх умовах. А також громадяни похилого віку, у яких є працездатні діти або родичі, котрі відповідно до чинного законодавства зобов’язані їх утримувати, але з поважних причин не мають можливості здійснювати за ними догляд (приймаються на обслуговування з оплатою); громадяни, які отримують пенсію в мінімальних розмірах (обслуговуються безоплатно, інші вносять плату в розмірі 5 відсотків від одержуваної пенсії).
Слід зазначити, що переважне право на обслуговування вдома мають ветерани війни та праці; непрацездатні громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 1, 2 та 3 категорії.
Які ж основні завдання стоять нині перед територіальними центрами? Їх працівники виявляють одиноких непрацездатних громадян, які потребують соціально-побутового і медико-соціального обслуговування; обстежують разом з представниками закладів охорони здоров’я, житлово-експлуатаційних та громадських організацій їх матеріально-побутові умови проживання; визначають потребу у конкретних видах послуг; через свої підрозділи надають ці послуги; встановлюють зв’язки з підприємствами, установами, організаціями (незалежно від форм власності) на предмет соціального обслуговування та надання матеріальної та натуральної допомоги.
Для підтримання життєдіяльності і соціальної активності інвалідів, ветеранів війни і праці, пенсіонерів у складі територіальних центрів діють:
- 910 відділень соціальної допомоги вдома, якими обслуговується понад 500 тис. осіб (надаються послуги самотнім людям, які не можуть працювати і які згідно з висновком лікаря про стан здоров'я потребують сторонньої допомоги в побуті і не мають протипоказань до обслуговування. При цьому навантаження на 1 соціального робітника - не менше 10 осіб у міській місцевості, та не менше 6 осіб у сільській та приміській місцевостях без комунальних зручностей);
- 581 відділення соціально-побутової реабілітації, які обслуговують майже 349,2 тис. осіб. (надаються послуги з побутової реабілітації, а саме - щодо відновлення знань, вмінь та навичок з орієнтування у домашніх умовах, ведення домашнього господарства, із самообслуговування, поведінки у суспільстві тощо; працетерапії; з організації дозвілля і відпочинку – лекцій, бесід, зустрічей, екскурсій, створення самодіяльних художніх колективів, гуртків, забезпечення консультацій фахівців у разі потреби);
    - 276 відділень медико-соціальної реабілітації, які обслуговують понад 145 тис. осіб. (на обслуговування приймаються непрацездатні громадяни незалежно від сімейного стану, які не потребують постійного стороннього догляду і не мають медичних протипоказань для перебування в колективі, на підставі направлень медичних закладів району, особистої заяви і карти медичного огляду. Відділенням проводиться комплекс оздоровчих заходів, організовуються консультації лікаря та інших спеціалістів, організовується дозвілля, спрямоване на підтримання життєдіяльності і соціальної активності пенсіонерів та інвалідів);
    - 334 стаціонарних відділень для тимчасового або постійного проживання (15,2 тис. осіб);
- 611 відділень організації надання грошової та натуральної допомоги малозабезпеченим непрацездатним громадянам, якими надано натуральної допомоги майже 1 мільйону осіб. (У відділеннях обслуговуються люди, які відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов проживання потребують різних видів натуральної допомоги у вигляді продуктів харчування, харчування в їдальні або вдома, одягу, взуття, білизни, предметів першої необхідності, перукарських послуг тощо).
Користуються послугами усіх перерахованих відділень здебільшого інваліди різних категорій, зокрема інваліди війни, інваліди з дитинства, інваліди загального захворювання.
    Новою формою надання соціальних послуг є створення у регіонах спеціалізованих житлових будинків для одиноких ветеранів війни і праці, пенсіонерів та інвалідів з комплексом служб соціально-побутового призначення та медичного обслуговування. На сьогодні в Україні функціонує 7 таких будинків, в яких проживає близько 500 осіб: 2 будинки у м. Києві, 2 - у Одеській області, по 1 – в Автономній Республіці Крим, Донецькій та Львівській областях. Кількість їх буде зростати і надалі, адже в таких будинках людям зручно жити, та й допомога у разі потреби поруч.
    Загалом же територіальні центри надають громадянам більше 47 видів соціальних послуг. Серед них:
    придбання продуктів харчування, м'якого та твердого інвентарю, медикаментів;
    приготування їжі, доставка гарячих обідів, годування;
    прибирання житла, прання білизни, придбання та доставка палива;
    допомога в обробітку присадибних ділянок;
    оплата платежів, оформлення документів на отримання субсидій по оплаті житлово-комунальних послуг;
    виклик лікаря, доставка медикаментів, здійснення лікувально-оздоровчих, профілактичних заходів та соціально-психологічної реабілітації;
    створення умов для посильної праці;
    оформлення документів на санаторно - курортне лікування та соціальне обслуговування в інші установи і заклади для ветеранів війни і праці, громадян похилого віку та інвалідів;
    організація надання необхідних видів протезно-ортопедичної допомоги, забезпечення милицями, палицями, окулярами;
    організація відпочинку (відвідування лекцій, участь в екскурсіях, самодіяльних художніх колективах, гуртках), проведення консультацій у спеціалістів з різних питань, тощо.
Підставою для організації соціального обслуговування та надання соціальних послуг є висновок лікувально-профілактичної установи про ступінь втрати особою здатності до самообслуговування. Послуги надаються згідно з договором, який укладається між одиноким непрацездатним громадянином і територіальним центром або відділенням соціальної допомоги вдома.
Хочеться наголосити, що, справді, працювати в системі соціального обслуговування одиноких непрацездатних громадян нелегко. Робота ця потребує постійних чималих зусиль, а ще – чуйності і доброти. При цьому вона не є, на жаль, високооплачуваною. І все ж щодня майже 50 тисяч соціальних працівників та соціальних робітників поспішають комусь на допомогу. За це їм відплачують щирою вдячністю.

Поза форумом

 

Нижній колонтитул

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

[ Generated in 0.029 seconds, 8 queries executed ]